NEJČASTĚJŠÍ CYKLISTICKÉ CHYBY

Jízda na kole v přírodě nebo sportovní cyklistika je bez pochyby jedním z nejrozšířenějších sportů. Sednout na kolo a jet dokážou i malé děti a cyklistika se také dá provozovat i v pozdním seniorském věku. Jednoduchý pohyb na kole má však své zásady a doporučení. Tady je několik nejčastějších chyb při jízdě na kole…

Jízda bez helmy
Asi nejzásadnější chyba, které se může cyklista dopustit. Jízda bez helmy přímo ohrožuje život, proto bez ní nikdy nevyrážejte. A to nejen na trénink nebo celodenní výlet na kole, ale pokaždé když na kolo sednete a jedete třeba jen pár set metrů po městě. Proto si vyberte tu pravou helmu na kolo pro vás.

Špatně zvolený tlak v pláštích
Nevhodně nahuštěné pláště jsou častou chybou nezkušených cyklistů. Vysoký tlak v pláštích nepomůže rychlejší jízdě, naopak bude kolo „uskákané“ a nepohodlné. Dokonce může být i nebezpečné. Příliš nízký tlak zase může vést k případnému defektu nebo zničení ráfku. Proto se podívejte jak správně nafouknou kolo.

Nevhodné oblečení
Nic nedokáže znepříjemnit jízdu na kole více nežli nevhodně zvolené oblečení. Proto je dobré mít v šatníku několik druhů cyklistického oblečení jak do zimy tak do teplého období. Určitě se nedá jezdit v jednom dresu, kalhotách či bundě. Základem je funkční spodní vrstva, doplněná vhodným dresem a cyklistickými kalhotami s vložkou. Do větrných či deštivých podmínek existují speciálně větru i voděodolné lehké bundy či vesty. Dobré také je chránit si ruce některými z cyklistických rukavic. Proto vybírejte z vhodného cyklistického oblečení.

Špatná výška sedla
Sedlo příliš vysoko nebo nízko znamená nepohodlnou jízdu na kole. Může také přivodit zranění kolen, stehenních svalů, vazů či přitahovačů. Proto je ideální zvolit výšku sedla takovou, kdy nedochází k úplnému propnutí nohy v dolní poloze pedálu. Zjednodušeně řečeno, pokus e postavíte vedle kola, mělo by sedlo být zhruba na úrovni kyčle. Experimenty s polohou sedla (úhlu) se týkají až zkušenějších cyklistů. Pro první jízdy by sedlo mělo být ve vodorovné poloze.

Jízda ve tmě bez osvětlení
A to je opravdu velice nebezpečné. Přitom stačí tak málo. Investice několik stokorun a doslova pár vteřin pro instalaci. Nejen vlastní viditelnost pro samotnou jízdu, ale také dobrá viditelnost cyklisty pro ostatní účastníky provozu. Vyberte si vhodné osvětlení na kolo nebo vsaďte na Garmin Varia Radar - vrchol bezpečnosti při cyklistice.

Špatný postup při mytí kola
Dobře umyté kolo vyžaduje správný postup a použití vhodných prostředků. Čistota kola a především jeho komponentů pak výrazně ovlivní jeho aktuální funkčnost i životnost. Příliš časté kropení vodou do všech částí a komponentů určitě není to správné. Jak tedy kolo umýt není opravdu žádná věda. Proto si přečtěte jak a čím kolo dokonale umýt a vyčistit.

Příliš rychlá jízda
Hlavně rychle. „Od baráku až do cíle doraz, co vydržím ať to má ten vysoký průměr“. Takhle určitě ne. Pokud vám jde především o zábavu, užívejte si jízdu na kole v zajímavém terénu, kochejte se přírodou a podívejte se třeba na výjimečná místa. Pokud jezdíte výkonnostně rozdělte svůj trénink na určité intervaly (kopce, roviny, sjezdy) a jezděte rychle a na doraz s určitým smyslem a cílem. Díky moderním GPS zařízením Garmin apod. také můžete „závodit“ s ostatními prostřednictvím aplikace Strava.

Nevčasná výměna řetězu
Řetěz je komponent s extrémním namáháním. Proto vyžaduje vhodnou údržbu a včasnou výměnu za nový. Pokud řetěz nevyměníte včas, riskujete poškození ostatních komponentů a vaše kolo nemusí fungovat zcela správně.
Podívejte se, jak řetěz namazat a kdy a jak ho vyměnit za nový.